Tipy na výlet

Krása Jizerských hor

Jizerské hory a Krkonoše

ROZHLEDNA ŠTĚPÁNKA

Kamenná novogotická rozhledna Štěpánka byla postavena v letech 1847–1892 na vrchu Hvězda (958 m) v západních Krkonoších, na Příchovickém hřebeni. Nachází se v katastrálním území Příchovice u Kořenova, obec Kořenov.

Rozhledna Štěpánka je vysoká 24 m, vyhlídkový ochoz je ve výšce 21 m a vede na něj 81 schodů.

Z rozhledny je pěkný výhled na Krkonoše, Jizerské hory, přehradu Souš, Kumburk, ale i Zvičinu, Mužský, Bezděz, Ralsko a Lužické hory.

Od roku 1963 je architektonicky unikátní dílo zapsáno do památkového fondu Státního ústavu památkové péče.

Zdroj: Rozhledna Štěpánka – Kořenov. In: Tipy na výlety – Výlety, zábava a atrakce pro děti [online]. [cit. 2019-11-11]. Dostupné z: http://m.tipnavylety.cz/products/rozhledna-stepanka-korenov/

BOZKOVSKÉ JESKYNĚ

Bozkovské dolomitové jeskyně leží na severním okraji obce Bozkov ve svahu plošiny Na Vápenci (485 m n. m.) v Krkonošském krasu. Tvoří dva poměrně samostatné systémy jeskynních chodeb a síní, které byly při zpřístupňování propojeny průkopy a dlouhou štolou.

V nejnižších částech jsou trvale zaplaveny vodou vytvářející podzemní jezera, největší v Čechách. Vyznačují se neobvyklým rozsahem selektivní koroze stěn a stropů a ojedinělými formami těchto útvarů. Svou celkovou délkou dosud objevených prostor – 1 060 m a výškovým rozpětím (denivelací) 43 m jsou nejdelšími dolomitovými jeskyněmi v České republice.

Teplota vzduchu v jeskyni se pohybuje v rozmezí 7,5 – 9 °C, vlhkost 96 – 100 %, teplota vody v jezerech je 8 °C. Veřejnosti zpřístupněný okruh je dlouhý 350 m, s dobou prohlídky 45 minut. Bozkovské dolomitové jeskyně byly v roce 1999 prohlášeny národní přírodní památkou.

V jeskyních byly objeveny hnízdiště netopýra ušatého (Plecotus auritus), velkého (Myotis myotis), černého (Barbestella barbastellus) a vrápence malého (Rhinolophus hipposideros).

Zdroj: Bozkovské Dolomitové jeskyně – Krkonoše – západ – Bozkov. In: Tipy na výlety – Výlety, zábava a atrakce pro děti [online]. [cit. 2019-11-11]. Dostupné z: http://m.tipnavylety.cz/products/bozkovske-dolomitove-jeskyne-krkonose-zapad-bozkov/

HARRACHOV

Sklárna Novosad, Mumlavské vodopády, minipivovar, lanové centrum, bobová dráha, skokanské můstky, Ski museum Harrachova, Zubačka – Jizerskohorska-Krkonošská železniční trať.

Zdroj: Harrachov – perla Krkonoš. In: Harrachov – Krkonoše, lyžování, turistika, cyklistika, wellness, hotel, pension [online]. [cit. 2019-11-11]. Dostupné z: http://www.harrachov.cz/

JIZERKA

Malebná osada Jizerka je nejvýše položenou obcí v ČR. Osadou protéká stejnojmenný potok a také Safírový potůček, na němž bývalo vyhlášené naleziště drahokamů. Kolem potoků jsou rozesety chalupy horského typu, většinou celodřevěné. Dnes je většina domů využívána k rekreačním účelům. Je zde státní přírodní rezervace a prochází tudy jakož i celou Jizerkou naučná stezka. Přímo v osadě se nachází přísně chráněná upolínová louka a rašeliniště Jizery. V osadě se nachází i muzeum, které je umístěno ve staré škole.

Zdroj: MORAVEC, Jaroslav. Krajina. In: Foto Moravec – galerie – Krajina [online]. [cit. 2019-11-11]. Dostupné z: http://www.fotomoravec.cz/galerie/show/23#&gid=1&pid=14

MALÁ SKÁLA

Skalní hrad Vranov, Suché Skály, zřícenina hradu Zbiroh, Boučkův statek, koupaliště Žlutá plovárna

Zdroj: Malá Skála. In: FlyFOTO letecká fotografie a video [online]. [cit. 2019-11-11]. Dostupné z: http://www.flyfoto.cz/search?q=Mal%C3%A1+Sk%C3%A1la

ROZHLEDNA BRAMBERK

Kamenná rozhledna stojí na úpatí kopce Krásný (787 m) na Bramberském hřebeni, cca 1 km jižně od obce Horní Maxov a byla zpřístupněna v roce 1912. Znovuotevřana byla v roce 2010. Rozhledna Bramberk je vysoká celkem 21 m a na ochoz vede 96 schodů.

Z rozhledny se vám naskytne kruhový výhled na Jizerské hory a Krkonoše. V roce 2015 byla rozhledna Bramberk prohlášena za kulturní památku.

Zdroj: Bramberk. In: Chalupa TARA [online]. [cit. 2019-11-11]. Dostupné z: http://www.chalupa-tara.cz/okoli_rozhledny_bramberk

LIBEREC

Město se pyšní mnoha významnými budovami a památkami. Snad nejznámější ze všech je hotel a vysílač na JEŠTĚDU.

Mezi další zajímá místa v Liberci určitě patří: Liberecká radnice, zámek, ZOO, botanická zahrada, IQ park, Centrum Babylon Liberec, rozhledna Liberecká Výšina, přehradní nádrž Harcov

Zdroj: Liberec. In: FlyFOTO letecká fotografie a video [online]. [cit. 2019-11-11]. Dostupné z: http://www.flyfoto.cz/2013/03/liberec.html

KRKONOŠSKÝ NÁRODNÍ PARK

Krkonošský národní park najdete v severovýchodní části Čech u hranice s Polskem. Mezi přírodní zajímavosti KRNAPU patří například: Pramen Labe na Labské louce, Velký a Malý (ledovcový rybník v Polsku), Úpské rašeliniště, Obří důl (Krakonošova a Čertova zahrádka), Labský důl ( Najdeme zde dva nejznámnějsí vodopády – Labský a Pančavský).

Zdroj:VERZICH, Ondřej. Krkonoše. In: . [cit. 2019-11-11].

TROSKY

Trosky jsou symbolem Českého ráje a jedním z nejnavštěvovanějších hradů v Česku. Zřícenina hradu Trosky se nachází na vrcholu stejnojmenné hory v obci Troskovice. Tvoří ji dvě věže se jmény Baba (47 m) a Panna (57 m). Za příznivého počasí lze odsud spatřit např. Velkou část Českého ráje, města Prahu, Mladou Boleslav, Turnov, dále České středohoří, Lužické a Jizerské hory, Krkonoše a mnoho dalších míst v okolí.

Zdroj: Trosky. In: FlyFOTO letecká fotografie a video [online]. [cit. 2019-11-11]. Dostupné z: http://www.flyfoto.cz/search?q=Trosky

ŠPINDLERŮV MLÝN

Lanovky a sjezdové tratě, aquapark, muzeum kostek Lego, bobová dráha, Sněžka, bike park, Monkey Park

Zdroj: Aquapark a wellness. In: Ubytování Špindlerův Mlýn – Aquapark Hotel Špindl [online]. [cit. 2019-11-11]. Dostupné z: https://www.aquaparkspindl.cz/galerie/

STEZKA KORUNAMI STROMŮ KRKONOŠE

Stezka korunami stromů se nachází v srdci majestátních lesů Krkonošského národního parku. Trasa o délce více jak 1500 m vás provede druhově pestrým lesem, čekají vás četná překvapení a poučení. Zcela vás uchvátí výhled ze 45 metrů vysoké věže, díky kterému budete mít nadosah ruky lesní mohykány, z nichž některé jsou staré přes 150 let. Zavítáte i do unikátního naučného centra, které se nachází v podzemí dřevěné rozhledny a představuje spletitý kořenový systém stromů.

Zdroj: z archívu Terezy Kadeřábkové

ZÁMEK SYCHROV

Zámek Sychrov se nachází ve stejnojmenné obci v Libereckém kraji a můžete jej znát z pohádky Zlatovláska či Nesmrtelná teta. K areálu zámku patří i rozsáhlý zámecký park. Zámek je od roku 1995 národní kulturní památkou a je veřejnosti zpřístupněn ve značném rozsahu, takže jeho prohlídka poskytne návštěvníkům dokonalou představu, jak se ve 2. polovině 19. století žilo na venkovském sídle bohaté šlechtické rodiny.

Zdroj: Sychrov. In: Pixabay [online]. [cit. 2019-11-11]. Dostupné z: https://pixabay.com/cs/photos/sychrov-z%C3%A1meck%C3%BD-park-z%C3%A1meck%C3%A1-zahrada-3234021/

PRACHOVSKÉ SKÁLY

Prachovské skály jsou pískovcová skalní oblast, přírodní rezervace a součást Chráněné krajinné oblasti Český ráj. Leží necelých 10km severozápadně od města Jičín.

Skalní útvary Prachovských skal dosahují výšky až 40 metrů. Mezi nejnavštěvovanější místa patří Vyhlídka Českého ráje, Americká sluj, vyhlídka prof. Hekena či Císařská chodba.

Zdroj: z archívu Terezy Kadeřábkové

ČESKÝ RÁJ

Území ve středním Pojizeří, které vyniká vysokou koncentrací přírodních i historických památek.

Území ležící zhruba 90 km severovýchodně od Prahy je přibližně ohraničeno městy: SobotkaMnichovo HradištěSychrovFrýdštejnŽelezný BrodSemilyLomnice nad PopelkouŽeleznice a Jičín. Za “srdce Českého ráje” je tradičně považován Turnov. Hlavními dominantami kraje je hora Kozákov a zřícenina hradu Trosky. Významná jsou také skalní města, především Prachovské skályPříhrazské skályHruboskalsko a rybníky, např. ŽabakorKomárovský rybník a rybníky v podtroseckých a podkosteckých údolích.

Český ráj je také název pro chráněnou krajinnou oblast, existující od roku 1955, jež obsahuje pouze tři menší nespojitá území v rámci větší pomyslné oblasti turistického regionu Český ráj.

Zdroj: Český ráj. In: FlyFOTO letecká fotografie a video [online]. [cit. 2019-11-11]. Dostupné z: http://www.flyfoto.cz/search?q=%C4%8Cesk%C3%BD+r%C3%A1j

JEŠTĚD

Hora Ještěd sahá do výšky 1012 metrů nad mořem a najdete ji jižně od Liberce v severních Čechách. V současnosti na vrcholu naleznete hotel s restaurací, televizní vysílač a také přírodní park.

Zdroj: České moře. In: FlyFOTO letecká fotografie a video [online]. [cit. 2019-11-11]. Dostupné z: http://www.flyfoto.cz/search?q=Je%C5%A1t%C4%9Bd

ROZHLEDNA U BOROVICE

Nově postavená rozhledna nedaleko města Vysoké nad Jizerou, která Vám poskytne překrásný výhled na Krkonoše.

SNĚŽKA

Sněžka (1603 m n. m.) je nejvyšší hora v Krkonoších a v České republice. Díky své výšce poskytuje neomezený panoramatický výhled do daleké krajiny. Na Sněžku vede několik tras – turistických, běžeckých i cyklistických. Nejčastějším výchozím bodem je Pec pod Sněžkou, kde je také nástupní stanice sedačkové lanovky. Z vrcholu Sněžky vedou značené turistické trasy směrem k Luční boudě, do Špindlerova MlýnaPece pod Sněžkou nebo do Horní Malé Úpy.

Zdroj: z archívu Terezy Kadeřábkové

BÍLÁ SKÁLA (německy Heidstein)

Hora v západních Krkonoších, nacházející se 2 km východně od Příchovic a 4,5 km východně od Tanvaldu, zakončená výrazným křemencovým blokem, vystupujícím nad okolní les. S výškou 964 m n. m. jde o nejvyšší vrchol Kapradnické hornatiny, což je část Krkonoš západně od řeky Jizery. Křemencový písek těžený v okolí hory býval surovinou pro sklárnu v Rejdicích.

Přístup

Přímo na vrchol nevede žádná značená cesta. Nejjednodušší přístup je po zeleně značené cestě z Příchovic směrem k rozhledně Štěpánka. Ta asi 250 m za odbočkou ke Štěpánce odbočuje doleva (na sever) a rovně (na východ) pokračuje jen neznačená cesta. Z ní se po necelých 300 m odpojuje mírně doprava pěšina, z níž po dalších 150 m odbočuje prudce doprava (na jih) další pěšina, která po 400 m končí u Bílé skály. Celkem z Příchovic asi 2 km.

ZÁMEK JILEMNICE

Renesanční zámek z 16. století s jedinečnou expozicí.

MAJÁK JÁRY CIMRMANA

Dřevěná rozhledna. V budově pod rozhlednou se nachází muzeum Járy Cimrmana, které bylo otevřeno spolu s Majákem. Přístup na rozhlednu je přes muzeum. Stavba se nachází ve vsi Příchovice, okres Jablonec nad Nisou.

Rozhledna byla postavena v letech 2011 až 2013 podle projektu Hutě architektury Martin Rajniš, Je 23,7 m vysoká. Na rozhlednu vede 115 schodů.Rozhledna poskytuje výhled zejména na oblast Železnobrodska a Semilska v pozadí s Kozákovem.